RGB Creative Agency | Web Tasarım

Web Tasarım Çeşitleri

Web Tasarım Çeşitleri

Web Tasarım Çeşitleri

17-11-2023
1973

Web tasarım çeşitleri belirlenirken içerik, hedeflenen operasyon (satış, servis, ürün tanıtımı vb.), rakip ve rekabet analizi gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Çeşitliliği oluşturan bir diğer etkende internet sitesinin altyapısı ile alakalıdır.

Web tasarım internet kullanıcıları içinde hedeflenen belirli kitlelere ulaşmak için yapılan bir yazılım türüdür. Bu türün detayları ise web sitesinin çeşitlerini oluşturmaktadır. Siteden satışmı yapılacak yoksa belirli bir hizmet hakkında bilgimi verilecek, kurumsal bir firma sitesimi olacak yoksa bir portfölyodan mı oluşacak gibi seçenekler internet sitesinin çeşidini belirlemek için en önemli etkenlerdir.

Web sitesi çeşitleri nelerdir?

  • One page website
  • Statik website
  • Dinamik website
  • Kurumsal website
  • Kişisel website
  • E-ticaret sitesi

One Page website

One page site genellikle tek sayfadan oluşan ve herşeyi bir ekran üzerinden kullanıcılarına sunan sayfalardan oluşmaktadır. Bu tarz siteler pratik ve az maliyetli olmalarıyla diğer sitelerden ayrılmaktadırlar. Aynı zamanda hızlı ve sade tasarımla kolay ifade imkanı sağlamaktadırlar.

Statik website

Statik web siteler genelde html ve css kullanılarak yapılan internet siteleridir ve yönetim panelleri yoktur. Daha çok yapılıp uzun süre değişiklik yapılmayan bu siteler arama motoru entegrasyonuna uyumlu yapıldıkları zaman sıralamalarda üst sıralara çıkması kod yoğunluğunun azlığından dolayı mümkün olmaktadır. Fakat dinamik siteler gibi sürekli güncellenmediği için dezavantajları da bulunmaktadır.

Dinamik website

Dinamik web siteler statik internet sitelerinin aksine genelde php dili kullanılarak kodlanan ve yönetim pannelleri olan sitelerdir. Bu tarz siteler diğerlerine göre daha profesyonel yapılar olup yöneticileri tarafından yönetilme imkanı sunmaktadırlar. İçeriği güncel olması arama motorları tarafından ön plana çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Kurumsal website

Kurumsal web site isminden de anlaşılacağı gibi her büyüklükte ki kurumun dijital ortamdaki yüzü olan web site çeşididir. İçeriği genelde firmaların faaliyet alanları ve ürünlerinden oluşan bu tarz siteler günümüzde firmalar için olmazsa olmazlar arasına girmiş durumdadır.

Kişisel website

Kişisel web site bir kuruluş veya topluluğa bağlı olmadan kendi başına hizmet veren kişiler için uygulanan bir web sitesi çeşididir. Portfolyo, Cv vs gibi isimlerle de anılan bu tarz web siteleri genelde freelancer olarak çalışan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

E-Ticaret siteleri

Özel eticaret yazılımı firmaların kendi satış sistemlerine göre inşaa ettikleri sistemlere denmektedir. Genellikle Php ve Asp gibi diller kullanılarak oluşturulan bu yazılımlar satış öncesi, satış ve satış sonrası adımlarda müşterinin ihtiyacına göre tasarlanıp yazılabilmektedirler. 

Sanal mağaza, wordpress ve benzeri hazır yazılımlar haricinde kalan bu yazılımlarla firmalar satışlarını kendi belirledikleri şekilde adım adım yazdırabilme fırsatı bulabilmektedir.

Son Eklenenler

Web Tasarım Çeşitleri


Web Yazılım Nedir?


Statik Web Sitesi


Dinamik Web Site Nedir?


Benzer Blog Yazıları