RGB Creative Agency | Rekabetin gerisinde kalmayın!.. RGB Creative Agency
TR EN

One Page Website

One Page Website

One Page Website

RGB
2021-06-22 19:01:26
798

One Page Website hayatımıza yeni girmiş olmasına rağmen çok fazla tercih edilen web site türlerinden birisi haline gelmiştir. İçeriğinde satış ve özel fonksiyon barındırmayan firmaların daha çok tercih ettiği bu tarz siteler hem maliyet açısından hem de içerik açısından daha faydalı yazılımlardır.

Anlatılmak istenilen herşeyin tek bir sayfada ifade edilmeye çalışıldığı one page web site çeşidinde içerik sayfalar halinde değil section lar halinde listelenmektedir. Ve menüler kullanıcıları sayfalara değil section lara yönlendirmektedir. 

Genelde küçük ölçekli kuruluşların ve kişisel oluşumların daha çok kullandığı bu website çeşidi hızlı ve daha az maliyetli olduğundan çok tercih edilmeye başlanmıştır.

One Page site faydaları

One page tasarım bir web sitesinin en büyük faydası çabuk yayına geçirilimesidir. İçeriği hazır olan bir site 48 saat içerisinde yayına alınabilir. Bir diğer fayda sağladığı yanı ise maliyetinin normal bir web sitesine göre daha uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra komplike olmayan kuruluşlar için son kullanıcıya doğrudan kendini ifade etme şansı tanır. Bu tarz sitelerde çok vakit geçirilmediği gibi sayfalar arası dolaşımda olmamaktadır.

Arama motorları için negatif olarak görünse de iyi bir seo altyapısı ile çok başarılı olabilmektedirler. Arama motorlarının en çok önem verdiği parametrelerden bir tanesi performansdır. One page bir site gerek css gerek java gerekse image olarak daha az içerik barındırdığı için performans olarak oldukça hızlı çalışabilmektedir.

One Page site yaparken nelere dikkat edilmelidir.?

Bir kşiveya bir firma için yapılacak olan one page sitede ilk dikkat edilecek husus tasarım ve ifadenin kuvvetli olması gerekmektedir. Amacı itabari ile hızlı ifade edilmeyi gerektiren bu siteler tasarımda karmaşık hale getirilmemelidir.

Bunun yanı sıra performans olarak hızlı çalışmaya uygun olan yapılar kod fazlalığı ile hantal hale getirilmemelidir. Css ve Javascript ler minimum tutularak arama motorlarında hızlı listelenmeleri engellenmemelidir.

Tek sayfalık bu site türünü diğer sitelerden ayıran bir diğer özellik de içeriğin akıcı oluşturulması olacaktır. Section lardan oluşan bu sitelerde menü yapısı ve section yapısı düzenli ve hiyerarşik bir şekilde dizayn edilmelidir.

 

Benzer Blog Yazıları