RGB Creative Agency | Web Tasarım

One Page Website

One Page Website

One Page Website

21-09-2023
3915

One Page Website kelimesi hayatımıza yeni girmiş olmasına rağmen çok fazla tercih edilen web sitesi türlerinden birisi haline gelmiştir. İçeriğinde satış ve özel fonksiyon da barındırabilen bu micro siteler hem maliyet açısından hem de pratiklik açısından çok fazla tercih edilmeye başlamıştır.İçeriğin tek sayfada sunulduğu bu yapılarda amaç genellikle kısa ve öz bir biçimde ifade edilmektir.

Anlatılmak istenilen tüm bilgilerin tek bir sayfada ifade edilmeye çalışıldığı one page website çeşidinde içerik sayfalar halinde değil section lar halinde listelenmektedir. Ve menüler kullanıcıları sayfalara değil belirlenen section lara yönlendirmektedir. 

İlk etapta küçük ölçekli kuruluşların, kişisel oluşumların ve tek ürün satmak isteyenlerin çok tercih ettiği siteler bugün herkes tarafından kabul görmüş durumdadır. Ve her türlü yapıyı barındırmaya başlamıştır. Ürün çeşitliliği, hizmet çeşitliliği birden fazla olan yapılarda bu sistemi kullanmaya başlamışlardır.

One Page website faydaları

One page tasarım bir web sitenin en büyük faydası çabuk yayına geçirilmesidir. İçeriği hazır olan bir site 48 saat içerisinde yayına alınabilir. Bir diğer fayda sağladığı yanı ise maliyetinin normal bir web sitesine göre daha uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra komplike olmayan kuruluşlar için son kullanıcıya doğrudan kendini ifade etme şansı tanır. Bu tarz sitelerde çok vakit geçirilmediği gibi sayfalar arası dolaşımda olmamaktadır.

Arama motorları için negatif olarak görünse de iyi bir seo altyapısı ile çok başarılı olabilmektedirler. Arama motorlarının en çok önem verdiği parametrelerden bir tanesi performansdır. One page bir site gerek css gerek java gerekse image olarak daha az içerik barındırdığı için performans olarak oldukça hızlı çalışabilmektedir.

One Page website yaparken nelere dikkat edilmelidir.?

Bir kişi veya bir firma için yapılacak olan one page sitede ilk dikkat edilecek husus tasarım ve ifadenin kuvvetli olması gerekmektedir. Amacı itabari ile hızlı ifade edilmeyi gerektiren bu siteler tasarımda karmaşık hale getirilmemelidir.

Bunun yanı sıra performans olarak hızlı çalışmaya uygun olan yapılar kod fazlalığı ile hantal hale getirilmemelidir. Css ve Javascript ler minimum tutularak arama motorlarında hızlı listelenmeleri engellenmemelidir.

Tek sayfalık bu site türünü diğer sitelerden ayıran bir diğer özellik de içeriğin akıcı oluşturulması olacaktır. Section lardan oluşan bu sitelerde menü yapısı ve section yapısı düzenli ve hiyerarşik bir şekilde dizayn edilmelidir

One Page website fiyatları

One page internet siteleri diğer web sitelerine göre daha az maliyetli olmasıylada ön plana çıkmaktadır. Kod yapısının daha az olması, site tasarımının daha az vakit alması, ve kapladığı alanında daha az olduğu düşünülürse fiyatının daha düşük olması normal denilebilir. Bu sitelerde fiyat hesaplarken dikkat edilecek en önemli husus sitenin alt yapısı olmaktadır.

Hazır sistem olmayan firma ihtiyaçlarına göre Php dili ile yazılan bu sitelerde fiyat genelde fonksiyonlara göre şekillenmektedir. E-ticaret modülü, çoklu dil modülü gibi uygulamalar baz alınarak fiyat hesaplanmaktadır. Ama yukarıda da belirtildiği gibi One Page website fiyatları dahaz az maliyetli olmasıyla bilinmektedir.

One Page website yapım süreci

Her internet sitesi yapım sürecinde olduğu gibi bu tarz internet sitelerinde de süre hesaplarken site mimarisi ve içerik yerleştirme işlemi ilk hesaplanması gereken bölümü oluşturmaktadır. Bu süreci tamamlanmış varsayar ve site şablonunun da belirlendiğini varsayarsak One Page website yapım süreci için maksimum 5 günlük bir süre uygun olabilir.

Sitenin kodlanması, veritabanı ve yönetim paneli işlemleri ve arama motoru optimizasyonu için beş günlük bir süre makul olabilir. Tek sayfadan oluşan bu internet siteleri maksimum bir haftada anahtar teslim çalışır halde yayına alınabilirler.

Son Eklenenler

Web Tasarım Çeşitleri


Web Yazılım Nedir?


Statik Web Sitesi


Dinamik Web Site Nedir?


Benzer Blog Yazıları