Web Yazılım

Web Yazılım

İnternet kullanımının artmasıyla önemi daha çok anlaşılan web yazılım artık web sitelerinde bile kullanılır hale gelmiştir. Standardın dışına çıkmak isteyenler için çözüm yolları sağlayan kodlama sistemleri artık her proje için olmazsa olmaz denlebilecek bir hal almaya başlamıştır.

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım tarayıcılar tarafından yorumlanarak kullanıcılara sunulan internet sitelerinin temelini oluşturan yazılım dilleridir. Dinamik bir  web sitesi veya web projesini hayata geçirebilmek için kullanılan kodlara web yazılım denilebilir. Web yazılım genel bir tabir olmakla birlikte birçok alt kırılımdan meydana gelmektedir. 

Daha çok dinamik projeler için kullanılan bu yazılım dillerigenelde Php ve Asp dillerinden oluşmaktadır. Bunun yanında destek olarak html, css, javascript gibi dillerde kullanılmaktadır. Projelerin görünen ara yüzleri haicinde daha çok yönetim paneli ve raporlama gibi alanlarında bu kodlamalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Web yazılım ne işe yarar?

Günümz internet siteleri artık birden fazla fonksiyonu bir arada tutmaya başlamıştır. Satış sistemleri, sipariş sistemleri, pazar alanları gibi siteler içeriğinde web yazılım dilleri ile oluşturulmuş yazılımlar barındırmaktadırlar. 

Statik web siteleri yerini dinamik ve özel fonksiyonlara sahip dinamik yapılara devretmektedir. Buda beraberinde web yazılıma olan ihtiyacı getirmektedir. Site sahiplerinin istediği özel fonksiyon ve kabiliyetler php ve asp gibi yazılım dilleri ile yapılabilmektedir. 

Kullanıcı işlemleri, üyelik sistemleri, karşılaştırmalar, hesaplamalar, ürün satış, sipariş ve takibi, depo yönetimi, personel yönetimi gibi sistemleri internet siteleri üzerinden takip etmekisteyen firmalar web yazılım aracılığı ile bu isteklerine yanıt bulabilmektedirler. 

 

Web yazılım ile dinamik web siteleri oluşturma

Dinamik web siteleri php ve asp gibi dilleri kullanarak, verileri bir veri tabanında depolayarak site sahiplerinin içeriklerini yönetmelerine olanak sağlayan sitelerdir. Bu yapılarda web sitesi sahipleri sitesinde yer alan ürün veya hizmetlere ilave bilgiler ekleyebilir, yeni içerikler oluşturabilir veya içeriklerini silebilirler. Kısacası kullanıcı yönetimine izin veren bu yapılar sayesinde kend web stelerini istedikleri gibi yönetme şansı bulabilirler.

İnternet üzerinden satış yapabilmekde yaygın bir web yazılım örneği olarak verilebilir. Hazır eticaret sistemleri olmakla beraber insanlar kendi satış şartlarını belirlemek için kendi yazılımlarını yazdırma ihtiyacı duyabiliyorlar. Ödeme işlemleri, sipariş takibi giib uygulamalarda farklılıklar isteyen site sahipleri kendi sistemlerini yazdırarak kendilerine özel satış sitesi oluşturabiliyorlar.