RGB Creative Agency | Web Tasarım

Dinamik Web Site Nedir?

Dinamik Web Site Nedir?

Dinamik Web Site Nedir?

21-03-2024
71

Dinamik web sitesi php vb yazılım dilleri kullanılarak yapılan, içerisindeki bilgilerin veri tabanına kaydedilip bir yönetim paneli aracılığı ile yönetilen web siteleridir. Bu tür web sitelerinde site sahipleri siteleri ile ilgili içerikleri kolaylıkla yönetebilir (düzenleme, ekleme ve silme) gibi işlemleri kendileri yapabilirler.

Web siteleri genelde ihtiyaca göre yapılan programlardır. Bu programlar zaman içinde sürdürülebilmek için dinamik özelliği taşımak zorundadırlar. Sürdürülebilir bir internet sitesi içeriği güncellenebilen ve kolaylıkla yönetilebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Bu özellikler bir araya geldiği zaman dinamik diye tabir edilen web siteleri meydana gelmektedir.

Dinamik olmayan web siteleri genellikle daha küçük işletmeler tarafından tercih edilen ve sıklıkla içerik güncellemesi yapılma ihtiyacı olmayan yapılardır. Günümüzde rekabetin artmasıyla birlikte organik trafik sağlamaya çalışan site sahipleri ilk adım olarak sitelerini güncel tutmak zorundadırlar. Bu da site sahiplerini dinamik site sahibi olmaya yönlendirmektedir.

Dinamik web sitesi avantajları nelerdir?

Arama motorlarının robotları belirli aralıklarla web sitelerini ziyaret etmektedir. Bu ziyaret aralıklarında sitelerin güncellenip güncellenmediğini kaydederler ve bu güncelleme site puanına olumlu etki yapmaktadır. Güncelleme olmayan siteler zamanla arama sıralamasında geriye doğru bir ilerleme kaydedebilirler.

Güncel içeriği sahip siteler ise arama sıralamasında yukarı yönlü bir gelişme gösterebilmektedir. Kolay güncelleme için ilk kriter ise dinamik bir web sitesine sahip olamaktır. 

Dinamik sitelere örnek siteler hangileridir?

Dinamik web sitelerini daha iyi anlamak için örneklendirecek olursak; satış yapılabilen bir eticaret sitesi en uygun örneklerden birisi olabilir. Eticaret sitesi yönetim paneli tarafında satılan ürün, sipariş, teslimat, müşteri bilgileri, ödeme işlemleri gibi tüm işlemler kolaylıkla yönetilebilmektedir. Bunun yanı sıra turizm sektöründe rezervasyon hizmeti sağlayan bir web sitesi dinamik bir sitedir. Sağlık sektöründe randevu sistemi olan bir web sitesi yöne dinamik web sitelerine örnek verebileceğimiz bir site türüdür.

 

Son Eklenenler

Web Tasarım Çeşitleri


Web Yazılım Nedir?


Statik Web Sitesi


Dinamik Web Site Nedir?


Benzer Blog Yazıları