RGB Creative Agency | Web Tasarım

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım Nedir?

30-10-2023
646

Web yazılım, bir web sunucusunda barındırılıp web tarayıcıları tarafından çalıştırılan programlara verilen isimdir. Dinamik web sitelerinin artmasıyla birlikte yaygınlaşan web yazılım uygulamaları internet sitelerinin neredeyse tamamında kullanılmaya başlanmıştır.

Statik web sitelerinde pek kullanılmayan web yazılım ihtiyaca göre çeşitliliği artan web siteleri ile (dinamik web siteleri) daha çok kullanılır hale gelmiştir. Bir web sitesinin statik veya dinamik olduğunu altyapısında kullanılan diller belirlemektedir. Html ve css kullanılarak yapılan web siteleri statik web site olarak tanımlanırken php, asp, javascript gibi diller kullanılarak yapılan web siteleri ise dinamik web sitesi olarak tanımlanmakyadır.

Dinamik web sitesi nedir? 

Dinamik web siteleri günümüzde kullanılan web sitelerinin büyük çoğunluğunda tercih edilen internet sitesi çeşididir. Bu tarz sitelerin daha çok tercih edilmesinin en büyük sebebi ise site sahiplerinin web siteleri üzerinden bazı kontrolleri gerçekleştirebilmeleri veya satış, servis, hizmet gibi operasyonları yönetmek istemelerinden doğmaktadır.

Bir ineternet sitesinden personel takibi, ürün veya hizmet satışı, rezervasyon, kargo takip, ödeme işlemleri vb. gibi işlerini takip etmek isteyen firmalar dinamik web site altyapısını kullanarak bu ihtiyaçlarını basit bir şekilde karşılayabilmektedirler. 

Dinamik web siteleri aynı zamanda site sahiplerine internet sitelerini yönetme imkanı da sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda web site sahipleri sitelerini yönetmek için web tasarımcı personel yada danışmanlık hizmeti almak zorunda kalabiliyorlardı. Günümüzde web sitelerini yönetebilmek için bu tarz meziyetlere gerek kalmamıştır. Her site sahibi sitesinin yönetim panelinden web sitesini rahatlıkla yönetebilmektedir.

Web sitesine içerik ekleme, var olan içerikleri güncelleme, içerik silme, blog, makale, haber içeriği oluşturabilmek dinamik web sitesi yönetim panelleri ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Dinamik web sitesi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dinamik web sitesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında kullanılacak dil gelmektedir. Genellikle Php tercih edilen dinamik sitelerde daha az olmakla birlikte Asp dili de tercih edilebilmektedir. Php (Hiper Metin Önişlemcisi) Linux işletim sistemi ile çalışıp Linux sunucular üzerinden yayınlanırken Asp (Etkin Sunucu Sayfaları) Windows işletim sistemi ile çalışıp windows sunuculardan yayın yapabilmektedir. 

Bu ayrım hosting aşamasına gelindiğinde web site sahiplerinin karşısına çıkmaktadır. Hosting alma safhasına gelen site sahipleri bu terimlerle karşılaşır ve genelde haklı olarak ne olduğunu da anlamayabilirler. tercihi etkeleyen en büyük faktör fiyat olarak site sahiplerinin karşısına çıkmaktadır. Windows işletim sistemlerinde lisans ücreti olması Linux işletim sistemlerininse lisanssız çalışması çoğunlukla belirleyici olmaktadır. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken etken ise site kodlamasının anlaşılabilir ve ileride başka yazılımcılar tafafından müdahale edilebilecek şekilde basit yazılmasıdır. Bu aşamada seçim yapmak zorunda olan firma sahipleri web yazılımcıların örnek kodlarını inceleyerek karar verebilirler.

Son Eklenenler

Web Tasarım Çeşitleri


Web Yazılım Nedir?


Statik Web Sitesi


Dinamik Web Site Nedir?


Benzer Blog Yazıları