RGB Creative Agency | Web Tasarım

Statik Web Sitesi

Statik Web Sitesi

Statik Web Sitesi

07-12-2023
560

Statik Web Sitesi yapı itibari ile sabit olup, yönetim paneli olmaksızın çalışan ve site sahipleri tarafından ancak kod tarafından düzenlenebilen internet sitesi çeşididir. Bu tarz siteler daha çok bir kez yapılıp uzun süre değişiklik yapılmaksızın kullanılacak projeler için tercih edilmektedirler.

İnternet sitesi çeşidi seçilirken sitenin içeriği ve hedeflerine göre altyapı seçimi yapılmalıdır. İçinde satış, detaylı ürün ve hizmet bilgisi, etkileşim gerçekleştirecek fonksiyonlar ve benzeri sayfaların olmadığı siteler için statik web sitesi alt yapısı kullanılabilir.

Statik Web Sitesi altyapı ve çalışma mantığı

Bu tür internet siteleri altyapı olarak html kodlama kullanılarak yapılmaktadırlar. Yapısında fonksiyon barındırmadığı için php ve asp gibi kodlama dilleri kullanılmadan yapılmaktadırlar. kullanıcıya göre farklı içerik gösterme, kullanıcı geçmişi tutma, üye giriş işlemleri gibi fonksiyonlar bu tarz sitelere dahil edilmezler.

Aynı zamanda satış, sipariş, ödeme gibi eticaret yöntemleri de yine bu sitelerde kullanılamamaktadır. Html ile yapılan bu internet sitesi çeşitlerinde web sitesi sahipleri bir panel üzerinden site içeriğini güncelleyemez, içerik ekleyemez ve içerikleri silemezler.

Statik web siteleri kimler için uygundur?

İnternet siteleri bir amaca hizmt etmek için yaptırılan özel yazılımlardır. Sosyal medya kullanımının artması, eticaretin yaygınlaşması ve internet kullanımının yaş ortalamasının genişlemesi bu alana olan ilgiyi bir hayli arttırmıştır. Bu ilgi de yanında farklı istek ve ihtiyaçları getirmiştir. Firmalar bugün birçok işlemi internet üzerinden daha hızlı ve daha az maliyetle yapmayı hedeflemektedir.

Fakat trafik hedeflemeyen, satış ve sipariş oluşturmayan, seo çalışması istemeyen yalnızca şirketinin bir sitesi olsun isteyen firmalar için en uygun site türü statik web siteleridir. Bir sitem olsun ama spesifik bir işlem yapmasın diye düşünen kişiveya kuruluşların tercih edebileceği site türü statik web sitesi olabilmektedir.

Statik web sitesi yapım süreci

Statik internet sitesi yaptırmaya karar veren bir kişi bu siteye gayet hızlı bir süreçte ulaşabilmektedir. Hatta en hızlı teslim edilen projelerden bir tanesidir denilebilir. Yönetim panelinin olaması, php veya asp gibi dilller kullanılmaması ve database işlemlerinin olmaması nedeniyle site yapım süreci bir hayli kısalmaktadır.

Tasarım olarak karar verilen bir statik internet sitesi ortalama bir hafta içinde tamamlanıp yayına alınabilir. Hatta bu süre daha kısa bir zaman diliminde bile yayına alınabilmektedir. Yapı itibari ile sabit mantıkla çalışan yapısı dolayısıyla tasarım ve kodlama süresi kısalmaktadır.

Statik web sitesi fiyatları

Statik web site fiyatları hesaplanırken tıpki diğer site türlerinde olduğu gibi öncelikle siteyi bitirmek için harcanacak efor ve süre hesaplanmaktadır. Fakat database, php ve asp dilleri ve yönetim paneli olmayacağı için fiyat dinamik projelere göre daha az maliyetli olacaktır.

Genelde fiyat hesaplanırken sayfa sayısı gözönünde bulundırulur. Çünkü bu sayı hesaplanan eforu oluşturan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca tasarım esnasında istenilen görsel de bir diğer önemli unsurdur. Kullanılacak olan css lerin boyutuda fiyata etki etmektedir. 

Özetle bu tarz web siteleri en az maliyetli sitelerdir denilebilir. Fakat net rakam için sayfa sayısı ve css için harcanacak sürenin hesaplanması daha doğru olacaktır. 

Son Eklenenler

Web Tasarım Çeşitleri


Web Yazılım Nedir?


Statik Web Sitesi


Dinamik Web Site Nedir?


Benzer Blog Yazıları