RGB Creative Agency | Rekabetin gerisinde kalmayın!.. RGB Creative Agency
alt="RGB Creative Agency | Web Tasarım">

Dijital Marka Yönetimi Nedir?

Dijital Marka Yönetimi Nedir? Dijital Marka Yönetimi Nedir?

Dijital Marka Yönetimi Nedir?

RGB
23-07-2022
288

Dijital Marka Yönetimi, yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte hayatımıza girmiş olan kavramlardan bir tanesidir. Açılımı ise markaların dijital ortamda kendilerini ifade etmek için yaptıkları çalışmaların tamamıdır. Marka bilinirliğini ve popülerliğini arttırmak için yapılan bu çalışma ile firmalar ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflemektedir.

Markalar internet alanında ki stratejilerini kurgularken geniş bir analiz yapmak zorundadırlar. Mecraların çokluğu, sosyal medya platformları, yazılı ve video içerikli medya platromları gibi alanlar başlıca çalışma yapılan alanlar arasında gelmektedir.

Dijital Marka Yönetimi Nedir?

Firmalar, ürün ve hizmetlerini daha büyük kitlelere ulaştırabilmek için medya planlama şirketleriyle, basın danışmanlarıyla, satış ve satın alma uzmanlarıyla ve benzeri birçok danışmanlık firmasıyla çalışmalar yapmaktadır. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte bu alışkanlıklarda gelişim göstermeye başlamıştır. Artık firmalar daha az maliyetle ve daha az eleman ile internet üzerinden daha büyük kitlelere ulaşabilmektedirler.

Gelişmekte olan bu yeni sisteme Dijital Marka Yönetimi denilmektedir. Bu çalışmanın diğerinden farkı ise hedef kitle seçimlerinin daha detaylı yapılabilmesi ve bütçelerin daha doüru ve isabetli mecralarda tüketilmesidir. Anahtar kelimeler vasıtasıyla firmalar artık sadece kendi ürünlerini arayan kişilere ulaşabilmektedirler.

Dijital Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bu çalışmaların temelinde analiz etme ve doğru kurgu oluşturma yatmaktadır. Analiz edelimesi gereken konular önce hedef kitle, sonra rakip ve rekabet analizi ve içerik analizinden oluşmaktadır. Ölçümlemesi kolay olan internet ortamında doğru analizlerle doğru stratejiler kurgulamak çokda zor değildir. Gerekli olan sadece hedef kitle belirlemek ve belirlenen hedef kitle üzerinden devam etmektir.

Strateji belirlenirken mecra seçimi, bütçe oluşturma ve satın alma işlemleri de sırasıyla en önemli unsurların başında gelmektedir. Kullanıcı sayıları milyarları bulan sosyal medya platformları en çok kullanılan mecraların başında yer almaktadır. Ardından haber siteleri ve video platformları gelmektdir.

Marka yönetimi için global kanallarda hesaplar açılıp bu hesaplar üzerinden işlemler yapılmaktadır. Bu kısımdan sonra içerik oluşturma ve içerik yönetimi de devreye girmektedir.

İçerik en önemli konuların başında yer almaktadır. Çünkü markaların en büyük ifade şekli içerikle yapılmaktadır. İyi kurgulanmış bir dijital marka yönetimi ancak kendini en iyi şekilde ifade edebilen içerikle mümkündür.

Yorumlar


ErmanTektaş24.07.2022

Dijital marka yönetimi danışmanlık fiyatları ne şekilde hesaplanıyor. Bu konu ile ilgili mail adresim üzerinden geri dönüş sağlayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

0 0 0 yanıt
Yorum eklemek için lütfen giriş yapınız.

Benzer Blog Yazıları


Sizi Arıyalım