RGB Creative Agency | Rekabetin gerisinde kalmayın!.. RGB Creative Agency
alt="RGB Creative Agency | Web Tasarım">

Google Seoyu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Google Seoyu Etkileyen Faktörler Nelerdir? Google Seoyu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Google Seoyu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

RGB
24-07-2022
364

Google Seoyu etkileyen faktörleri bir yapbozun parçaları gibi düşünmek gerekir, ama önemli olan soru şu olmalı; yapboz kaç parçadan biraraya geliyor. Google seo birden fazla faktörün bir araa gelmesiyle oluşmaktadır. Bu faktörleri iki ana başlık altında toplamak daha doğru olacaktır. Bunlar İç seo ve dış seo olarak adlandırılabilir. İç seo bir web sitesini yaparken kullanılan kodlardan oluşmaktadır. İkincisi olan dış seo ise yapılan web sitesine başka siteler tarafından yapılan seo çalışmasıdır.

Gogole Seoyu etkileyen iki ana faktör vardır

Bir web sitesi için arama motoru entegrasyonu yapmak isteyen webste sahipleri bu çalışmayı iki kategori altında toparlayarak yapmaktadırlar. Ve bu iki kategoride çok önemlidir. İç seo ve dış seo, İç seo web sitesi yapılırken yapılan çalışmaların tamamına verilen addır. Arama motoru robotları web sitelerini tararken belirli kriterler üzernden hareket eder ve bazı işaretlemeler gerçekleştirir. Burada önemli olan robotların geldiği zaman içeriklerin ne olduğunu kolay anlayabilmesidir.

Burada devreye seo kriterleri girmektedir. Sayfalara, menülere, başlıklara, içeriklere, metin, video ve resimlere doğru etiketlemeler yapmak arama motorlarının işini kolaylaştırır ve doğru şekilde indexleme yapmalarını sağlarlar. Bu kod yapısına uygun tasarlanan siteler iç seo konusunda başarılı olan sitelerdir.

Dış seo çalışmasında ise web site sahipleri benzer içeriğe sahip olan ve kendi sitelerinden daha fazla trafik alan siteler tarafından referans gösterilmek için backlink denilen destek linkleri almaktadırlar. Bu linkleri almak için sitenin tamamının aynı içeriğe sahip olması değil sadece link verilen sayfanın benzer içeriğe sahip olması da yeterli olabilmektedir. 

İç seo yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

İç seo web sitesi kodlanırken yapılan çalışmaların tamamına verilen addır. Bu çalışma sırasında doğru etiketlemeler yapıldıktan sonra arama motoru robotları tarafından doğru indexleme yapılmalıdır. İndexleme ile iç seo yapılmış oluyor mu? hayır bu sadece ilk aşamayı oluşturmaktadır.

Site içerinde yer alan tüm içerikler için title, description ve keyword çalışmasıda yapmak gerekmektedir. Bu çalışmayı yaparken her site sahibinin kendi kategorisinde doğru analizler yaparak bu verileri oluşturması çok önemlidir. Doğru analiz şu şekilde olmalıdır. Bir ürün veya hizmete anahtar kelime belirlerken o ürün için insanların arama motorlarına en çok yazdıkları kelimeler tesbit edilmeli ve bu yoğunluğa göre belirlenmelidir.

Ayrıca web sitelerinin performansı da arama motorları tarafından belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Özellikle mobil cihazlarda sitelerin açılma süreleri çok önem taşımaktadır. Performans testinde yüzde doksanları yakalayamayan web siteleri üst sıralarda yer alamayabilmektedirler.

Dış seo yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dış seo web sitesi kodlaması doğru bir şekilde oluşturulup performans testini başarıyla geçip doğru indexlenmeye başlayan sitelerin yapması gereken işlerden bir tanesidir. Burada site sahiplerinin yapmış olduğu en büyük hata araştırmadan backlink satın alarak sitelerine uzun vadede fayda sağlamak isterken farkında olmadan zarar verebileceklerini bilmemeleridir. 

Backlink alımı en önemli unsurlardan biridir. Backlink alınan sitenin kontrolünün iyi yapılması, site trafiğinin organik olup olmadığı, site yapısı, site içeriği ve backlinkin kalıcılığı en önemli unsurlardan bazılarıdır.

Backlink kaybetmek hiç backlink almamaktan daha kötüdür. Backlink kaybeden siteler arama motorları tarafından alt sıralara indirilebilmektedirler. 

Yorumlar


no record
Yorum eklemek için lütfen giriş yapınız.

Benzer Blog Yazıları


Sizi Arıyalım