RGB Creative Agency | Rekabetin gerisinde kalmayın!.. RGB Creative Agency
RGB Creative Agency | Web Tasarım

Google Seo ile başarıyı yakalamak mümkün mü?

Google Seo ile başarıyı yakalamak mümkün mü? Google Seo ile başarıyı yakalamak mümkün mü?

Google Seo ile başarıyı yakalamak mümkün mü?

RGB
03-07-2022
3947

Google aramalarında üst sıralarda yer almak web site sahipleri için en önemli konuların başında gelmektedir. Kendi alanındaki aramalarında üst sıralarda yer almayı başaran web siteleri hem popülerliğini arttırırken hem de hedef kitlesini genişletirler. Daha çok kişiye erişip hedef kitlesini genişletmek ise tüm site sahiplerinin ilk hedefleri arasında yer almaktadır.

Seo ile başarıyı yakalamak ne kadar mümkün?

Seo (Serach Engine Optimization) başarı için kabul edilmiş iki faydalı yöntemden bir tanesidir. Diğer yöntem ise reklam ve satın alma yoluyla üst sıralarda yer almaktır. Organik search ile üst sıralarda görünmek ile reklam ile üst sıralarda görünmek arasında fark vardır. Organic sıralama sadece hedef kitle tarafından search edilince gösterilirken reklam ile üst sıraya çıkmak sürekli kendini hatırlatmak gibidir. 

Esas olanın ihtiyaç anında gösterilmek olduğunu söyleyecek olursak bu da bizi seo çalışmasına yönlendirecektir. Seo ile başarılı olmak için öncelikle arama motorlarının seo kriterlerini iyi anlamak ve uygulamak gerekmektedir. 

Seo kirterleri nedir?

Arama motorları aranılan anahtar kelimelerle ilgili arama sonuçlarını listelerken belirli algoritmalar kullanmaktadır. Bu algoritmalar gizli olmakla birlikte belirli periyotlarla internet kullanıcıları ile kısmen paylaşılmaktadır. Algoritmaların yanında birde arama motorlarının tool ları bulunmaktadır. Bu tool larda web sitelerinin iyileştirilmeleri için sürekli site sahiplerini yönlendirmektedirler. 

Mesela Google Search Console Tool içerisine kayıt edilen siteler birçok yönden teste tabi tutulur ve bu test sonuçları site sahiplerine bildirilir. Hatalı olan kısımların düzeltilmesi ile siteler belli bir standarda getirilmeye teşvik edilmektedir. Gerek performans gerekse anlaşılabilirlik olarak yapılan bu testlerin ilk amaçlarından bir tanesi arama motorlarının site kodlarına bakarak site içeriğini anlayabilmesidir. Ron-botların anlayamadığı bir site içeriğinin arama sonuçlarına yansıması beklenemez.

İşte bu kriterlerin ortak amacı kod yapısında doğru işaretlemelerle arama motorlarının site yapısını ve içeriğini iyi anlamaları ve doğru indexlemeleridir.

Doğru uygulanan seo çalışması ile başarı mümkün

Yukarıda da belirtildiği gibi hedef kitlesine daha çabuk ve ucuz yoldan ulaşmak isteyen, hedef kitlesini genişletip daha büyük kitlelere ulaşmak isteyen ve rakipleri arasında daha üst sıralarda yer almak isteyen web sitesi sahiplerinin ilk yapması gereken çalışmaların başında arama motoru entegrasyonu gelmektedir. Doğru strateji ile belirlenmiş anahtar kelimeleri olan ve bu anahtar kelimeleri doğru bir şekilde işaretleyebilen web siteleri bugün rekabet ettikleri diğer sitelere oranla daha başarılı olmaktadır.

Tekrar etmek gerekirse en önemli unsurların başında arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterleriiyi anlayıp doğru bir şekilde uygulamak gelmektedir. Buda seo ile başarıyı mümkün kılmaktadır.

Yorumlar


ErmanTektaş25.06.2022

Arama motoru entegrasyonu ile üst sıralara çıkmak ne kadar süre alıyor acaba yoksa siteden siteye değişkenlik mi gösteriyor?

14 0 0 yanıt
ErmanTektaş07.07.2022

Üst sıralara çıkmak arama motorları indenxlemesiyle de alakalı. Doğru indexleme yapılan sayfalar kısa sürede üst sıralara çıkabilir.

7 0 0 yanıt
Yorum eklemek için lütfen giriş yapınız.

Benzer Blog Yazıları